Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

aktualności
22 września 2016   Wizyta studyjna w Rumunii

W dniach 14-18 września 2016 odbył się pierwszy z trzech planowanych wyjazdów studyjnych w ramach projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” (LIFE13 NAT/PL/000060).

Wyjazd odbył się w ramach zadania F.5 (Tworzenie sieci z innymi projektami).

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w ochronie ptaków drapieżnych, szczególnie orlika krzykliwego. Grupa Milvus (www.milvus.ro), w latach 2010-2013, była partnerem projektu LIFE „Conservation of Aquila pomarina in Romania” (LIFE08 NAT/RO/000501) (www.pomarina.ro). Wiele z zadań realizowanych w tym projekcie były podobne swoim charakterem do działań prowadzonych na Lubelszczyźnie, szczególnie jeśli chodzi monitoring, wykorzystanie nadajników GPS, analiza wybiórczości siedliskowej, ochrona gniazd i żerowisk, zabezpieczanie linii energetycznych , tworzenie planów ochrony dla obszarów Natura 2000, jak również edukacja i promocja. 

Sprawozdanie z wyjazdu, ozdobione urokliwymi zdjęciami do pobrania TUTAJ

02 września 2016   Zakończyliśmy pierwszy etap monitoringu fitosocjologicznego oraz monitoringu zasobów pokarmowych

W sierpniu b.r. zakończyliśmy pierwszy z trzech sezonów badań fitosocjologicznych oraz badań zasobów pokarmowych orlika krzykliwego i gadożera. Więcej w zakładce Badania

08 lipca 2016   Zakończyliśmy monitoring bielika.

Zakończyliśmy monitoring bielika w sezonie lęgowym 2016. W sumie skontrowaliśmy 50 gniazd bielika zlokalizowanych od Lasów Łukowskich za północnymi granicami regionu, aż po okolice Mielca i stawów w Starzawie nieopodal Przemyśla ;) Prace objęły wyszukiwanie nowych gniazd oraz dwie kontrole w sezonie lęgowym połączone z obrączkowaniem piskląt. Więcej w zakładce monitoring.

10 maja 2016   Zaginiony orlik odnaleziony w Turcji!!

Orliki rozpoczynają kolejny sezon lęgowy. Ptaki oznakowane loggerami w ramach naszego projektu, poprawiły już zeszłoroczne gniazda lub zbudowały nowe i rozpoczęły wysiadywanie złożonych jaj.

Nie wszystkie orliki oznakowane w poprzednim roku wróciły do domu. Jednego z pary ptaków oznakowanych loogerami, w trakcie powrotu do domu spotkała nieprzyjemna przygoda.
Początkowo nie wiedzieliśmy co się dzieje. Ptak leciał jak po sznurku i nagle na 10 dni zatrzymał się w środkowej Turcji koczując w okolicy jeziora Eber.

Nieoczekiwany przystanek w wędrówce orlika

Niespodziewany przystanek w wędrówce orlika

 Po kilku dniach milczenia nadajnik wysłał sygnał GPS z położonego o ok. 50 km dalej ośrodka uniwersyteckiego pn. Afyon Kocatepe University. Stało się jasne, że ptak trafił w ręce człowieka.

Lokalizacja orlika nadającego z centrum miasta

Jest! nadaje! ale co robi w centrum miasta


Dzięki błyskawicznemu śledztwu i pomocy Pana Itri Levent Erkol z  Doga Dernegi  (BirdLife Turkey - www.dogadernegi.org) udało się namierzyć naszego orlika. Jak się okazało - ptak żyje! Niestety został postrzelony i przeprowadzone dzisiaj prześwietlenie wykazało śrut w kończynach. Orlik trafił w ręce fachowców i mamy wielką nadzieję, że dojdzie do siebie i jeszcze go zobaczymy w przyszłości. Dla przyśpieszenia rekonwalescencji, wspólnie z Kolegami z Turcji podjęliśmy decyzję o zdjęciu nadajnika i odesłaniu go do Polski.

Odnaleziony orlik w rękach naszych tureckich przyjaciół

Zaginiony orlik w rękach naszych tureckich przyjaciół

Tymczasem samica, która już dawno wróciła, poprawiła gniazdo i czeka na samca. Mamy nadzieję, że szybko znajdzie nowego partnera, bo taka piękna samica po prostu nie powinna spędzić wiosny i lata sama :-)
Mamy tylko nadzieję że w znalezieniu partnera i szczęśliwym wychowaniu piskląt nie przeszkodzi farma wiatrowa, która zimą powstała dosłownie tuż obok gniazda tej pary, oraz w  pobliżu gniazd innych kilku par zamieszkujących pobliskie lasy ptasiego obszaru Natura 2000 Ostoja Tyszowiecka.

las z gniazdem orlika z potencjalnie smiercionosnym wiatrakiem w tle

 Las z gniazdem orlika - w tle potencjalnie śmiercionośny wiatrak

04 maja 2016   Promocja projektu na Dniu Informacyjnym LIFE 2016

26 kwietnia 2016 r. w Warszawie, odbył się dziewiąty juz Dzień Informacyjny LIFE organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czynny udzial w tym wydarzeniu, w ramach promocji projektu wzieli członkowie LTO i Natura International Polska. Była to pierwsza edycja w której bral udział nasz projekt.

Spotkanie było okazją do promocji projektu, zapoznania uczestników z jego założeniami  oraz do wymiany doświadczeń i kontaków z innymi beneficjentami. Na przygotowanym stoisku, tradycyjnie największym powodzeniem cieszyły się koszulki z rysunkami ptaków objetych ochroną w ramach projektu.

 Projektowe stoisko

05 lutego 2016   Rozpoczęliśmy realizację kolejnego zadania

Rozpoczął się montaż zakupionych w ramach projektu specjalistycznych osłon mających na celu ograniczanie śmiertelności ptaków będącej następstwem porażenia prądem. Działanie to jest realizowane we współpracy z przedsiębiorstwem PGE Dystrybucja S.A. Więcej informacji o celach, metodach i dalszych perspektywach realizacji tego zadania można przeczytać w zakładce ochrona

03 lutego 2016   Inauguracja cyklu spotkań z rolnikami

Nasi partnerzy z Natura International Polska, spotkaniem zorganizowanym 23 stycznia 2015 roku, zainaugurowali cykl spotkań edukacyjno-promocyjnych dla rolników zamieszkujących obszary Natura 2000 objęte projektem. Relację ze spotkania znajdziecie Państwo w zakładce PROMOCJA

30 listopada 2015   Artykuł o projekcie zamieszczony w kwartalniku PTAKI

 

Zapraszamy do zakładki promocja projektu, gdzie zamieściliśmy pdf artykułu promującego projekt.

28 listopada 2015   Kalendarz na 2016 rok.

Ukazał się kalendarz na 2016 rok, z fotografiami gatunków objętych projektem. Zapraszamy do działu promocja projektu.

28 października 2015   Martwy bielik w gminie Łukowa

Pod koniec ubiegłego tygodnia dostaliśmy kolejny sygnał o matwym bieliku znalezionym na polu między Łukową a Podsośniną (powiat biłgorajski), na skraju Puszczy Solskiej. Proceder trucia tych pięknych ptaków wciąż trwa, mimo nagłaszania problemy przez lokalne media oraz powiadamiania Policji. Miejmy nadzieję, że rozpoczynająca się właśnie akcja edukacyjna przyniesie jakieś efekty. Gdyby jeszcze miejscowe organy ścigania nieco bardziej zaangażowały się w poszukiwania sprawcy... Ptaki znajdowane są corocznie praktycznie  w tym samym miejscu. Tym razem ofiarą padł 4 letni bielik obrączkowany jako pisklę w południowej części obszaru Natura 2000 Puszcza Sandomierska, w okolicach Głogowa Małopolskiego. Bielika przetransportowaliśmy do Lublina, gdzie fachowcy z klinik wetererynaryjnych podejmą próbę ustalenia przyczyn zgonu.

Fot. Paweł Marczakowski.

 

 

 

 
Strona główna | Kontakt | Aktualności | Gatunki | Monitoring | Ochrona | Promocja | O projekcie | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
© LTO 2015 waldemi
L o g i n H a s ł o