Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

aktualności
27 czerwca 2017   Zapytanie ofertowe: „Otworzenie nieużytkowanych łąk i pastwisk w obrębie żerowisk orlika krzykliwego -2017”

W dniu 27 czerwca 2017 r. Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne z siedzibą w Lublinie 20-950, ul. Akademicka 13, (adres do korespondencji: Ul. Mełgiewska 74, lok. 209, 20-234 Lublin) tel.: 508371307, zwane dalej „Zamawiającym”, w związku z realizacją zadania C3, będącego częścią projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ (nr umowy LIFE13 NAT/PL/000060) oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr umowy 591/2014/Wn-03-OP-WK-LF/D), ogłasza zapytanie ofertowe na

  „Otworzenie nieużytkowanych łąk i pastwisk w obrębie żerowisk orlika krzykliwego -2017”

 Zapytanie ofertowe wraz z załącznikami jest do_pobrania_TUTAJ

20 czerwca 2017   Obchody 25-lecia Programu LIFE

W roku 2017 obchodzony jest jubileusz 25-lecia Programu LIFE oraz Dyrektywy Siedliskowej. Z tej okazji, rozsiani po całej europie beneficjenci Programu promują swoje działania wśród lokalnej społeczności zarówno poprzez bezpośrednie spotkania jak i przy wykorzystaniu mediów. Również lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie przyłączyło się do jubileuszowych obchodów. Doskonałą okazją do spotkania z mieszkańcami były Dni Janowa Lubelskiego i organizowany przy ich okazji kolejny etap amatorskiego maratonu rowerowego  Cisowianka Mazovia MTB Marathon. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż Lasy Janowskie są obszarem w którym skupia się duża część działań realizowanych w ramach naszych projektów. Na zorganizowanym wspólnie stoisku czekały materiały promocyjne oraz osoby realizujące projekt, gotowe do udzielania odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące walorów przyrodniczych Lasów Janowskich oraz zasad funkcjonowania Programu LIFE.  

 

1 

MTB2

MTB1

19 maja 2017   Akcja "Edukacja" - zakończona!

27 kwietnia 2017  w Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Kukiełkach odbyły się ostatnie warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży zaplanowane w ramach realizacji zadania E2. Nasze plany zakładały przeprowadzenie 150 zajęć i zapoznanie z problematyką projektu co najmniej 3000 osób. Cel udało się zrealizować z małą nawiązką a kampanię edukacyjną zakończyć z wynikiem 151 zajęć w których wzięło udział 3064 osób.

Więcej w zakładce PROMOCJA

28 kwietnia 2017   Strefowce na Dniu Informacyjnym LIFE

25 kwietnia 2017 roku, dzięki zaproszeniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mogliśmy zaprezentować założenia i efekty realizacji naszego projektu, licznie zgromadzonym uczestnikom dziesiątego Dnia Informacyjnego LIFE. Na stoisku zorganizowanym wspólnie z Regionalną Dyrekcja Ochroną Środowiska w Lublinie, czekały materiały promocyjne oraz chętne do odpowiedzi na wszelkie pytania osoby pracujące przy realizacji projektów. Tradycyjnie, oprócz możliwości prezentowania własnych osiągnięć spotkanie okazało się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń z innymi beneficjentami programu LIFE. W zorganizowanym w Warszawie spotkaniu wzięło udział ok. 300 osób.opis

 

2

19 kwietnia 2017   Nowe lokale dla włochatek w Puszczy Solskiej

W czasie kiedy w mediach głośno o programie „Mieszkanie+” my po cichu, w niedostępnych zakątkach Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich zrealizowaliśmy zadanie „Budka+” czyli używając nomenklatury projektowej zadanie „C5 Budowa i instalacja budek i osłon przeciwko drapieżnikom dla włochatki”. W ramach jego realizacji udało się wykonać oraz  zamontować na terenie Nadleśnictw Józefów, Zwierzyniec, Biłgoraj, Janów Lubelski i  Narol 60 budek lęgowych przeznaczonych dla tego sympatycznego gatunku sowy. Więcej w zakładce OCHRONA

13 kwietnia 2017   Przyleciały gadożery!

Pierwszego kwietnia 2017 roku, w okolicach Czumowa nad Bugiem, granice naszego województwa przekroczył pierwszy z gadożerów który w ramach projektu został przez nas oznaczony loggerem GPS. Był to widoczny na poniższym zdjęciu samiec schwytany w Puszczy Solskiej. 

Fot. 1. Samiec gadożera wyposażony w nadajnik GPS.

Fot. 1. Samiec gadożera wyposażony w nadajnik GPS.

 

Ptak spędził zimę w południowo-wschodniej części Nigerii, w stanie Borno. Miejsce zimowania, w linii prostej oddalone było od gniazda o ponad 4370 km, ale w związku z tym, że na trasie przelotu zlokalizowane były pewne „przeszkody terenowe” jak np.  Morze Śródziemne czy Karpaty, rzeczywista trasa którą musiał pokonać wynosiła ok. 6500 km.  Charakter obszaru, w którym nasz gadożer spędził zimę oddaje poniższa fotografia. Jest to typowy dla Sahelu układ roślinności stepowej i półpustynnej.

 

sahel

Fot. 2 Półpustynna roślinność Sahelu - środowisko zimowana samca gadożera. Fot. Umar Gangaran. Panoramio.

 

Wiosenną wędrówkę gadożer rozpoczął 3 marca, i już pierwszego dnia pokonał ponad 130 km. 11 marca dotarł do Sahary, którą po dziewięciu dniach pokonał, docierając 19 marca do Izraela, pokonując średnio 200 kilometrów dziennie. Lecąc wzdłuż wschodniego brzegu Morza Śródziemnego, po szczęśliwym pokonaniu Libanu, Syrii i Turcji, gdzie lokalni „przyrodnicy” podobni do tych ze zdjęcia poniżej, czekają na ptaki drapieżne z utęsknieniem, nasz gadożer, 26 marca dotarł do Europy. 

 

hunters

 Fot. 3. Kultywowanie lokalnej tradycji. Bez komentarza. 

Od tego momentu tempo podróży uległo znacznemu zwiększeniu, dzienne dystanse dochodziły do 300 kilometrów, dzięki czemu, ptak po ominięciu Łuku Karpat, już po 4 kolejnych dniach zameldował się w kraju. Po przylocie, z rozpędu doleciał aż do województwa Mazowieckiego, pokręcił się pomiędzy Radomiem a Kozienicami, by 6 kwietnia dotrzeć do ubiegłorocznego rewiru lęgowego.

Drugi z wyposażonych w loggery ptaków czyli partnerka samca z Puszczy Solskiej, zimę spędził w Sudanie, w prowincji Kordofan Północny. Ptaki zimowały więc w dość dużej, bo wynoszącej ponad 1700 kilometrów odległości od siebie. Na miejsce zimowania gadożer wybrał sawannę, z licznymi akacjami, charakterystyczną dla tej części Afryki.  

 

sawanna

Fot. 4. Widok na sawannę z góry w poblizu Umm Badr (Fot. Gamal Medani)

 

W drogę do ojczyzny, ptak wyruszył 1 marca, ale po pokonaniu 320 kilometrów zorientował się że leci w złym kierunku, zawrócił i 4 marca rozpoczął właściwą wędrówkę. Kilkukrotnie przelatując nad Nilem 22 marca dotarł do Egiptu, a dalej, śladem swojego partnera przeleciał nad Izraelem, Libanem, Syrią i Turcją. Po przylocie na terytorium Bułgarii, samica w przeciwieństwie do samca, obrała kierunek północno-zachodni, przelatując bezpośrednio nad Karpatami. Wtedy też podobnie jak u samca nastąpił wzrost prędkości przelotu, a gadożer, po czterech dniach i po pokonaniu 800 km pojawił się w rewirze. 

Trasę przelotu obu ptaków (żółty kolor – samiec, czerwony – samica) przedstawia poniży obraz 

 

road

Ryc. 1. Trasa przelotu gadożerów z zimowisk na lęgowiska. (źródło: Google earth)

 

Syntetyczne zestawienie danych dotyczacych wiosennej migracji gadożerów znajduje sie w ponizszej tabeli.

 

samiec

samica

miejsce zimowania

Nigeria

Sudan

data rozpoczęcia migracji

3 marca

4 marca

data przylotu na lęgowisko

6 kwietnia

7 kwietnia

długość przelotu

6500

5670

czas przelotu

35 dni

35 dni

maksymalna dzienna odległość

335 km

306 km

A na koniec najważniejsze. Już w pierwszych dniach po przylocie, obydwa ptaki często wykorzystywały jako żerowisko jeden z kompleksów łąk który odtworzyliśmy w ramach projektu jesienią 2016 roku. To że ptaki odwiedzają przygotowaną przez nas „stołówkę” potwierdza słuszność realizowanych działań i zachęca do dalszych działań. 

 

wypas

Ryc. 2. Potwierdzenie aktywności żerowiskowej ptaków na odtworzonych przez nas łąkach. 

 

 

 

25 stycznia 2017   Wymierne efekty naszych działań

W roku 2016, po otrzymaniu od Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego wyników z drugiego sezonu monitoringu siec trakcyjnych prowadzonego w ramach zadania D2, pokusiliśmy się o szybką ocenę skuteczności realizowanego działania. Zestawione w poniższej tabeli mówią same za siebie – na zaizolowanych przez PGE odcinkach linii nie stwierdzono przypadków śmiertelnego porażenia ptaków!! 

 Więcej w zakładce OCHRONA

 

 

30 października 2016   Przygotowaliśmy plakaty promocyjne

W ramach projektu chcemy przybliżać mieszkańcom terenów nim objętych, sylwetki gatunków ptaków chronionych.
W związku z tym, w ramach działań promocyjnych przygotowaliśmy 5 rodzajów plakatów, prezentujących naszych "podopiecznych" w ich naturalnych środowiskach. Plakaty z wizerunkiem orlika krzykliwego, włochatki, gadożera, bociana czarnego i bielika będą rozpowszechniane w szkołach, 
w których prowadzimy edukację oraz na spotkaniach z rolnikami i myśliwymi, którym w najbliższym czasie będziemy prezentować nasze działania. Więcej szczegółów oraz pdf'y z plakatami znajdują się w zakładce PROMOCJA

15 października 2016   "Gniazda z polotem" czyli o strefowcach w TV

„Dla dużych, rzadkich ptaków gniazdujących w lasach - choćby orlików czy puchacza, nic nie jest tak ważne, jak odpowiednia, dyskretna kryjówka. Czyli – korona starego drzewa, rosnącego w głuchym, najlepiej do tego podmokłym ostępie leśnym. I to korona mocna, mogąca być pewnym fundamentem dla dużego, ułożonego ze sporych gałęzi gniazda. Nie tak łatwo dziś w zagospodarowanych lasach o takie ustronne miejsca i drzewa o odpowiednich koronach. To jedna z okoliczności sprawiających, że ci okazali przedstawiciele świata ptaków stają się rzadkością. Badacze i sympatycy ptaków z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego pomagają skrzydlatym lokatorom ostępów, instalując specjalne platformy, stanowiące bezpieczne podwaliny dla gniazd. Pilnie też obserwują, korzystając ze współczesnej techniki, co się w tych gniazdach dzieje. Czasem wręcz ingerują w życie domowe ptaków, przesiedlając pisklęta, które nie mają szans przeżyć w rodzinnym gnieździe, do domostwa rodziny zastępczej. Skąd takie kłopoty w ptasich domach i na ile można im zaradzić – to kolejny poznawczy trop „Tańczących z naturą” – w taki sposób realizatorzy przyrodniczego cyklu „Tańczący z naturą” streścili część z realizowanych przez nas w projekcie zadań. Opisywane działania, zobrazowane nagraniami będącymi efektem naszej wspólnej dwudniowej pracy w Lasach Parczewskich, Lasach Parczewskich i Puszczy Solskiej` można podejrzeć  na stronie internetowej serialu, jako 22 odcinek serii, noszący tytuł „Gniazda z polotem”. Cały odcinek jest do obejrzenia pod adresem:  http://www.tanczacyznatura.tvp.pl/27368029/odcinek-22-gniazda-z-polotem

Bardzo serdecznie zapraszamy do oglądania!!

„Tańczący z naturą” wyruszają dzikimi ścieżkami przyrody polskiej na bliskie spotkania z niedźwiedziem, rysiem, bobrem, żubrem, cietrzewiem. Z odmętów rzecznych wyławiają rzadką skójkę, wśród morskich fal nasłuchują tajemniczego morświna, na wyścigi z susłami kopią nory, a od kulika wielkiego uczą się grać na flecie. Przewodnicy tych wypraw i zarazem wodzireje tytułowego tańca, znani bracia przyrodnicy Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, zapraszają też na te spotkania zawodowych badaczy, dzięki czemu poznajemy nowoczesne metody tropienia i aktywnej ochrony dzikich zwierząt, filmując je w podczerwieni, śledząc przez satelitę czy przy pomocy logerów. Taniec z naturą odbywa się w różnych klimatach – to w słońcu, to w śniegu czy na sztormowych falach, i w dzień, i w nocy, ale zawsze – na tle naturalnych krajobrazów polskich mokradeł, łęgów nadrzecznych, ostatnich ukwieconych stepów i surowych, górskich torfowisk czy puszczańskich gęstwin i wykrotów.

scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz

prowadzenie: Tomasz Kłosowski, Grzegorz Kłosowski

zdjęcia: Tomasz Michałowski

montaż: Ula Urbańska       

dźwięk: Michał Kawiak, Tadeusz Łaszczewski

redakcja: Magdalena Puczko

koordynator projektu: Iwona Nowak

produkcja: Studio Design

koprodukcja: Wildlife Production"

 

Poniżej kilka zdjęć z cyklu „od kuchni” (fot. Dorota Adamkiewicz, Tomasz Bajdak)

2   3  4

 5  6

 

 

 

 

 

22 września 2016   Wizyta studyjna w Rumunii

W dniach 14-18 września 2016 odbył się pierwszy z trzech planowanych wyjazdów studyjnych w ramach projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” (LIFE13 NAT/PL/000060).

Wyjazd odbył się w ramach zadania F.5 (Tworzenie sieci z innymi projektami).

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w ochronie ptaków drapieżnych, szczególnie orlika krzykliwego. Grupa Milvus (www.milvus.ro), w latach 2010-2013, była partnerem projektu LIFE „Conservation of Aquila pomarina in Romania” (LIFE08 NAT/RO/000501) (www.pomarina.ro). Wiele z zadań realizowanych w tym projekcie były podobne swoim charakterem do działań prowadzonych na Lubelszczyźnie, szczególnie jeśli chodzi monitoring, wykorzystanie nadajników GPS, analiza wybiórczości siedliskowej, ochrona gniazd i żerowisk, zabezpieczanie linii energetycznych , tworzenie planów ochrony dla obszarów Natura 2000, jak również edukacja i promocja. 

Sprawozdanie z wyjazdu, ozdobione urokliwymi zdjęciami do pobrania TUTAJ

 
Strona główna | Kontakt | Aktualności | Gatunki | Monitoring | Ochrona | Promocja | O projekcie | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
© LTO 2015 waldemi
L o g i n H a s ł o