Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

monitoring
Wędrówki orlików

Zapraszamy do śledzenia wędrówek orlików krzykliwych schwytanych w ramach projektu w 2015 roku.

 

 

W 2015 roku schwytaliśmy 18 dorosłych orlików krzykliwych. Ptaki zostały wyposażone w loggery GPS-GSM. Nadajniki są w stanie zbierać pozycję geograficzną z częstotliwością nawet 1 pozycji na minutę. W praktyce, w sezonie lęgowym nadajniki pracują z częstotliwością 1 odczytu na 5 minut. Urządzenie równolegle zapisuje również takie parametry jak czas, temperaturę, wysokość oraz szybkość przemieszczenia się ptaka. Część danych przesyłanych jest dzięki telefonii komórkowej za pośrednictwem dobrze znanego smsa (każdy sms zawiera 4 pozycje geograficzne), pozostałe dane "ściągamy" z nadajnika z pomocą anteny UHF. Ta druga metoda jest dużo mniej energochłonna (to właśnie wysłanie smsa, a nie lokalizacja GPSa, stanowi największy koszt energetyczny loggera), pozwala więc zbierać bardzo dużo danych, bez nadmiernego obciążenia baterii. Połączenie dwóch równoległych i niezależnych systemów przekazywania danych z nadajnika pozwala utrzymać stały kontakt z ptakiem, czego najlepszym przykładem jest możliwość śledzenia wędrówek ptaków na powyższej mapie. Po powrocie ptaków na lęgowiska będzie możliwe ściągnięcie z nadajników dużo większej ilości danych, które są gromadzone w tej chwili w pamięci wewnętrznej urządzenia. Mamy nadzieję, że duża ilość danych zebranych przez loggery w połączeniu z prowadzonymi opisami siedlisk w promieniu 3 km od każdego gniazda, zaspokoi naszą ciekawość w temacie wybiórczości siedliskowej tych niezwykłych ptaków.

Poniżej przedstawiamy fotografie oznakowanych orlików:

fot. Łukasz Bednarz

Samiec Zamch.

 

fot. Sylwek Aftyka

 Samiec Muraszków.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Parczów - zabity podczas wędrówki w Libanie, jesienią 2015.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Uhnin.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Nietiahy.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Śniatycze.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec z Lasów Strzeleckich. Cwaniak, który tuż przed wędrówką uwolnił się z szelek i zgubił nadajnik. Po kilku dniach leżenia pod ziemią nadajnik zdołał wysłać sms-a, a nam udało się go odzyskać - już po orce i zabronowaniu pola :)

 

fot. Sylwek Aftyka

Samica Dobużek.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samica Kulasze.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samica Aleksandrów.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Dobużek - partner samicy z Dobużka ;).

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Bondyrz.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samiec Hopkie.

 

Samiec Gucio.

 

fot. Sylwek Aftyka

Samica Czermno.

 

 Samiec Teremiec.

 

Samica Szpikołosy.

 

 

Strona główna | Kontakt | Aktualności | Gatunki | Monitoring | Ochrona | Promocja | O projekcie | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
© LTO 2015 waldemi
L o g i n H a s ł o