Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

promocja
Szkolenia

Spotkania z mieszkańcami wsi Pisklaki i Szostaki

W dniu 23 stycznia br. odbyło się pierwsze spotkanie z rolnikami realizowane w ramach projektu „Ochrona rzadkich gatunków ptaków drapieżnych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie”. Bardzo mroźny wieczór i pełnia księżyca zachęcały, co prawda do udania się do lasu w poszukiwaniu puchacza, jednak udało nam się nie ulec tej pokusie. Ostatni odcinek drogi do wsi Pisklaki z powodzeniem można było przejechać saniami, mimo to udało się nam dojechać na czas do tej malowniczo położonej w sąsiedztwie Puszczy Solskiej wioski. Bez trudu odnaleźliśmy położoną nad Tanwią remizę, gdzie czekała już przygotowana na nasze spotkanie sala i gospodarze. Od razu, po przekroczeniu progu remizy poczuliśmy przyjazną atmosferę i ciepło, płynące nie tylko z kominka.

Im bliżej godziny rozpoczęcia naszego spotkania, tym bardziej ogarniał nas niepokój, czy w ogóle ktoś przyjdzie. W końcu siarczysty mróz nie zachęcał do opuszczenia ciepłych domów. Na szczęście nasze obawy okazały się zupełnie bezpodstawne. Mieszkańcy wsi Pisklaki i Szostaki okazali się ludźmi niezawodnymi i chętnymi do zawiązania z nami współpracy. Rozpoczynając prezentację, mieliśmy pełną salę słuchaczy, od kilkuletnich dzieci aż do przedstawicieli najstarszego pokolenia. W sumie przyszło ponad 50 osób. Swoją obecnością zaszczycił nas nawet tutejszy Ksiądz Proboszcz oraz przedstawiciele Rady Gminy Łukowa. Mamy nadzieję, że wszyscy z uwagą wysłuchali informacji na temat ptaków strefowych oraz działań, które są realizowane w ramach ich ochrony. Oprócz prezentacji poszczególnych gatunków i tego jak je chronić, zachęcaliśmy także rolników do współpracy przy różnych działaniach realizowanych w ramach projektu, m.in. przy dzierżawie łąk, mającej na celu odtworzenie dogodnych warunków żerowania dla orlika krzykliwego. Poruszyliśmy też aspekt trucia lisów, w konsekwencji którego, giną także, czasem masowo, rzadkie gatunki ptaków, m.in. bieliki. Duże zainteresowanie wzbudziła opowieść o Posejdonie – pisklęciu orlika, które zostało w tym roku uratowane przez ornitologów oraz „adoptowane” przez obcą mu parę orlików.

W ramach podziękowania za poświęcony czas, wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali nasze promocyjne koszulki z rysunkami strefowców. Po prezentacji, gospodarze zaprosili wszystkich na poczęstunek, przygotowany przez same mieszkanki wsi Pisklaki i Szostaki. Kończąc sobotnie spotkanie byliśmy pod ogromnym wrażeniem tutejszych mieszkańców, ich zorganizowania, gospodarności i otwartości na nowe działania, jak chociażby uczestnictwo w naszym projekcie. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania, którzy zechcieli poświęcić swój czas, zarówno na jego przygotowanie, jak też na wysłuchanie nas. Szczególnie dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania pani Basi – sołtysce wsi Szostaki oraz panu Januszowi – sołtysowi wsi Pisklaki. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję odwiedzić te malowniczo położone nad Tanwią miejscowości.