Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie

aktualności
25 stycznia 2017   Wymierne efekty naszych działań

W roku 2016, po otrzymaniu od Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego wyników z drugiego sezonu monitoringu siec trakcyjnych prowadzonego w ramach zadania D2, pokusiliśmy się o szybką ocenę skuteczności realizowanego działania. Zestawione w poniższej tabeli mówią same za siebie – na zaizolowanych przez PGE odcinkach linii nie stwierdzono przypadków śmiertelnego porażenia ptaków!! 

 Więcej w zakładce OCHRONA

 

 

30 października 2016   Przygotowaliśmy plakaty promocyjne

W ramach projektu chcemy przybliżać mieszkańcom terenów nim objętych, sylwetki gatunków ptaków chronionych.
W związku z tym, w ramach działań promocyjnych przygotowaliśmy 5 rodzajów plakatów, prezentujących naszych "podopiecznych" w ich naturalnych środowiskach. Plakaty z wizerunkiem orlika krzykliwego, włochatki, gadożera, bociana czarnego i bielika będą rozpowszechniane w szkołach, 
w których prowadzimy edukację oraz na spotkaniach z rolnikami i myśliwymi, którym w najbliższym czasie będziemy prezentować nasze działania. Więcej szczegółów oraz pdf'y z plakatami znajdują się w zakładce PROMOCJA

15 października 2016   "Gniazda z polotem" czyli o strefowcach w TV

„Dla dużych, rzadkich ptaków gniazdujących w lasach - choćby orlików czy puchacza, nic nie jest tak ważne, jak odpowiednia, dyskretna kryjówka. Czyli – korona starego drzewa, rosnącego w głuchym, najlepiej do tego podmokłym ostępie leśnym. I to korona mocna, mogąca być pewnym fundamentem dla dużego, ułożonego ze sporych gałęzi gniazda. Nie tak łatwo dziś w zagospodarowanych lasach o takie ustronne miejsca i drzewa o odpowiednich koronach. To jedna z okoliczności sprawiających, że ci okazali przedstawiciele świata ptaków stają się rzadkością. Badacze i sympatycy ptaków z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego pomagają skrzydlatym lokatorom ostępów, instalując specjalne platformy, stanowiące bezpieczne podwaliny dla gniazd. Pilnie też obserwują, korzystając ze współczesnej techniki, co się w tych gniazdach dzieje. Czasem wręcz ingerują w życie domowe ptaków, przesiedlając pisklęta, które nie mają szans przeżyć w rodzinnym gnieździe, do domostwa rodziny zastępczej. Skąd takie kłopoty w ptasich domach i na ile można im zaradzić – to kolejny poznawczy trop „Tańczących z naturą” – w taki sposób realizatorzy przyrodniczego cyklu „Tańczący z naturą” streścili część z realizowanych przez nas w projekcie zadań. Opisywane działania, zobrazowane nagraniami będącymi efektem naszej wspólnej dwudniowej pracy w Lasach Parczewskich, Lasach Parczewskich i Puszczy Solskiej` można podejrzeć  na stronie internetowej serialu, jako 22 odcinek serii, noszący tytuł „Gniazda z polotem”. Cały odcinek jest do obejrzenia pod adresem:  http://www.tanczacyznatura.tvp.pl/27368029/odcinek-22-gniazda-z-polotem

Bardzo serdecznie zapraszamy do oglądania!!

„Tańczący z naturą” wyruszają dzikimi ścieżkami przyrody polskiej na bliskie spotkania z niedźwiedziem, rysiem, bobrem, żubrem, cietrzewiem. Z odmętów rzecznych wyławiają rzadką skójkę, wśród morskich fal nasłuchują tajemniczego morświna, na wyścigi z susłami kopią nory, a od kulika wielkiego uczą się grać na flecie. Przewodnicy tych wypraw i zarazem wodzireje tytułowego tańca, znani bracia przyrodnicy Grzegorz i Tomasz Kłosowscy, zapraszają też na te spotkania zawodowych badaczy, dzięki czemu poznajemy nowoczesne metody tropienia i aktywnej ochrony dzikich zwierząt, filmując je w podczerwieni, śledząc przez satelitę czy przy pomocy logerów. Taniec z naturą odbywa się w różnych klimatach – to w słońcu, to w śniegu czy na sztormowych falach, i w dzień, i w nocy, ale zawsze – na tle naturalnych krajobrazów polskich mokradeł, łęgów nadrzecznych, ostatnich ukwieconych stepów i surowych, górskich torfowisk czy puszczańskich gęstwin i wykrotów.

scenariusz i reżyseria: Dorota Adamkiewicz

prowadzenie: Tomasz Kłosowski, Grzegorz Kłosowski

zdjęcia: Tomasz Michałowski

montaż: Ula Urbańska       

dźwięk: Michał Kawiak, Tadeusz Łaszczewski

redakcja: Magdalena Puczko

koordynator projektu: Iwona Nowak

produkcja: Studio Design

koprodukcja: Wildlife Production"

 

Poniżej kilka zdjęć z cyklu „od kuchni” (fot. Dorota Adamkiewicz, Tomasz Bajdak)

2   3  4

 5  6

 

 

 

 

 

22 września 2016   Wizyta studyjna w Rumunii

W dniach 14-18 września 2016 odbył się pierwszy z trzech planowanych wyjazdów studyjnych w ramach projektu „Ochrona rzadkich ptaków strefowych w wybranych obszarach Natura 2000 na Lubelszczyźnie” (LIFE13 NAT/PL/000060).

Wyjazd odbył się w ramach zadania F.5 (Tworzenie sieci z innymi projektami).

Celem wyjazdu była wymiana doświadczeń w ochronie ptaków drapieżnych, szczególnie orlika krzykliwego. Grupa Milvus (www.milvus.ro), w latach 2010-2013, była partnerem projektu LIFE „Conservation of Aquila pomarina in Romania” (LIFE08 NAT/RO/000501) (www.pomarina.ro). Wiele z zadań realizowanych w tym projekcie były podobne swoim charakterem do działań prowadzonych na Lubelszczyźnie, szczególnie jeśli chodzi monitoring, wykorzystanie nadajników GPS, analiza wybiórczości siedliskowej, ochrona gniazd i żerowisk, zabezpieczanie linii energetycznych , tworzenie planów ochrony dla obszarów Natura 2000, jak również edukacja i promocja. 

Sprawozdanie z wyjazdu, ozdobione urokliwymi zdjęciami do pobrania TUTAJ

02 września 2016   Zakończyliśmy pierwszy etap monitoringu fitosocjologicznego oraz monitoringu zasobów pokarmowych

W sierpniu b.r. zakończyliśmy pierwszy z trzech sezonów badań fitosocjologicznych oraz badań zasobów pokarmowych orlika krzykliwego i gadożera. Więcej w zakładce Badania

08 lipca 2016   Zakończyliśmy monitoring bielika.

Zakończyliśmy monitoring bielika w sezonie lęgowym 2016. W sumie skontrowaliśmy 50 gniazd bielika zlokalizowanych od Lasów Łukowskich za północnymi granicami regionu, aż po okolice Mielca i stawów w Starzawie nieopodal Przemyśla ;) Prace objęły wyszukiwanie nowych gniazd oraz dwie kontrole w sezonie lęgowym połączone z obrączkowaniem piskląt. Więcej w zakładce monitoring.

10 maja 2016   Zaginiony orlik odnaleziony w Turcji!!

Orliki rozpoczynają kolejny sezon lęgowy. Ptaki oznakowane loggerami w ramach naszego projektu, poprawiły już zeszłoroczne gniazda lub zbudowały nowe i rozpoczęły wysiadywanie złożonych jaj.

Nie wszystkie orliki oznakowane w poprzednim roku wróciły do domu. Jednego z pary ptaków oznakowanych loogerami, w trakcie powrotu do domu spotkała nieprzyjemna przygoda.
Początkowo nie wiedzieliśmy co się dzieje. Ptak leciał jak po sznurku i nagle na 10 dni zatrzymał się w środkowej Turcji koczując w okolicy jeziora Eber.

Nieoczekiwany przystanek w wędrówce orlika

Niespodziewany przystanek w wędrówce orlika

 Po kilku dniach milczenia nadajnik wysłał sygnał GPS z położonego o ok. 50 km dalej ośrodka uniwersyteckiego pn. Afyon Kocatepe University. Stało się jasne, że ptak trafił w ręce człowieka.

Lokalizacja orlika nadającego z centrum miasta

Jest! nadaje! ale co robi w centrum miasta


Dzięki błyskawicznemu śledztwu i pomocy Pana Itri Levent Erkol z  Doga Dernegi  (BirdLife Turkey - www.dogadernegi.org) udało się namierzyć naszego orlika. Jak się okazało - ptak żyje! Niestety został postrzelony i przeprowadzone dzisiaj prześwietlenie wykazało śrut w kończynach. Orlik trafił w ręce fachowców i mamy wielką nadzieję, że dojdzie do siebie i jeszcze go zobaczymy w przyszłości. Dla przyśpieszenia rekonwalescencji, wspólnie z Kolegami z Turcji podjęliśmy decyzję o zdjęciu nadajnika i odesłaniu go do Polski.

Odnaleziony orlik w rękach naszych tureckich przyjaciół

Zaginiony orlik w rękach naszych tureckich przyjaciół

Tymczasem samica, która już dawno wróciła, poprawiła gniazdo i czeka na samca. Mamy nadzieję, że szybko znajdzie nowego partnera, bo taka piękna samica po prostu nie powinna spędzić wiosny i lata sama :-)
Mamy tylko nadzieję że w znalezieniu partnera i szczęśliwym wychowaniu piskląt nie przeszkodzi farma wiatrowa, która zimą powstała dosłownie tuż obok gniazda tej pary, oraz w  pobliżu gniazd innych kilku par zamieszkujących pobliskie lasy ptasiego obszaru Natura 2000 Ostoja Tyszowiecka.

las z gniazdem orlika z potencjalnie smiercionosnym wiatrakiem w tle

 Las z gniazdem orlika - w tle potencjalnie śmiercionośny wiatrak

04 maja 2016   Promocja projektu na Dniu Informacyjnym LIFE 2016

26 kwietnia 2016 r. w Warszawie, odbył się dziewiąty juz Dzień Informacyjny LIFE organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czynny udzial w tym wydarzeniu, w ramach promocji projektu wzieli członkowie LTO i Natura International Polska. Była to pierwsza edycja w której bral udział nasz projekt.

Spotkanie było okazją do promocji projektu, zapoznania uczestników z jego założeniami  oraz do wymiany doświadczeń i kontaków z innymi beneficjentami. Na przygotowanym stoisku, tradycyjnie największym powodzeniem cieszyły się koszulki z rysunkami ptaków objetych ochroną w ramach projektu.

 Projektowe stoisko

05 lutego 2016   Rozpoczęliśmy realizację kolejnego zadania

Rozpoczął się montaż zakupionych w ramach projektu specjalistycznych osłon mających na celu ograniczanie śmiertelności ptaków będącej następstwem porażenia prądem. Działanie to jest realizowane we współpracy z przedsiębiorstwem PGE Dystrybucja S.A. Więcej informacji o celach, metodach i dalszych perspektywach realizacji tego zadania można przeczytać w zakładce ochrona

03 lutego 2016   Inauguracja cyklu spotkań z rolnikami

Nasi partnerzy z Natura International Polska, spotkaniem zorganizowanym 23 stycznia 2015 roku, zainaugurowali cykl spotkań edukacyjno-promocyjnych dla rolników zamieszkujących obszary Natura 2000 objęte projektem. Relację ze spotkania znajdziecie Państwo w zakładce PROMOCJA

 
Strona główna | Kontakt | Aktualności | Gatunki | Monitoring | Ochrona | Promocja | O projekcie | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
© LTO 2015 waldemi
L o g i n H a s ł o