24 marca 2015
Inauguracja projektu - 11.03.2015, Janów Lubelski
Co prawda projekt dotyczący ochrony gatunków ptaków strefowych na Lubelszczyźnie już dawno się zaczął, o czym nota bene wcześniej Was informowaliśmy, to w dniu 11 marca 2015 r. w Janowie Lubelskim miała miejsce oficjalna inauguracja naszego pierwszego projektu Life+.
W spotkaniu tym udział wzięli przedstawiciele Lasów Państwowych, zarówno z terenu dyrekcji lubelskiej, jak i krośnieńskiej, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska z Lublina i Rzeszowa, parków narodowych: Poleskiego i Roztoczańskiego. Zaproszenie zostało przyjęte przez blisko 40 osób.
W roli prelegentów wystąpili gościnnie przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Białegostoku wraz z pracownikami Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy to opowiedzieli nam o celach, założeniach i wynikach ukończonego w minionym roku projektu Life+ dotyczącego ochrony orlika krzykliwego na terenie Puszczy Knyszyńskiej i Puszczy Białowieskiej.
Był to projekt o znacznie większym budżecie niż nasz obecny. Dlatego też bardzo duża część tego projektu została poświęcona czynnej ochronie orlika. Prace te polegały m. in. na wykupie gruntów i następnie na odtwarzaniu zarastających łąk, będących żerowiskami tego gatunku. Łąki te były wykaszane i wypasane. Niewątpliwie spektakularną częścią całego przedsięwzięcia była renaturalizacja rzeki Narewki, polegająca na odtworzeniu zarośniętych starorzeczy. Zadanie to miało na celu zapewnienie optymalnych warunków łowieckich dla orlika poprzez odtworzenie podmokłego charakteru siedlisk, spowolnienie odpływu wód z rzeki. Dodatkowo w projekcie wykonywano coroczny monitoring orlika na terenie dwóch puszcz, w oparciu którego następnie dokonywano aktualizacji istniejących stref ochronnych oraz powoływano nowe strefy.
Drugą bardzo ciekawą prezentacją było wystąpienie przedstawiciela Magurskiego Parku Narodowego, który opowiedział o badaniach telemetrycznych prowadzonych na orliku krzykliwym w Beskidzie Niskim. Pracownicy parku, realizujący projekt, chcieli określić niezbędne parametry, jakie musi spełniać dany obszar, aby stanowił odpowiedni rewir dla orlika krzykliwego, umożliwiający tym ptakom trwałe funkcjonowanie.
Wszyscy zaproszeni goście mogli dowiedzieć się o założeniach naszego projektu, usłyszeć, jakie zadania planujemy wykonać w ciągu czterech lat realizacji projektu oraz o planowanych wynikach.
Wszystkim gościom, którzy przybyli do Janowa Lubelskiego, aby wspólnie z nami rozpocząć realizację naszego projektu na Lubelszczyźnie, jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Janusz Wójciak prezentuje sytuację gatunków strefowych na Lubelszczyźnie.
Damian Nowak z Magurskiego Parku Narodowego omówił doświadczenia z badań nad telemetrią
orlika krzykliwego.
Marta Potocka przedstawia główne zadania projektu.
|